Függőség kezelése

Mi okoz függőséget?

Főoldal Blog
Mi okoz függőséget?

A függőség összetett, krónikus betegség, amely az agyat érinti, és számos különböző kiváltó ok miatt fordul elő. A tudományos kutatások világszerte továbbra is számos olyan kockázati tényezőt azonosítanak, mint például a genetika és a környezet, amelyek hozzájárulnak a függőség kialakulásához. A függőség okai azonban még mindig nem teljesen tisztázottak.

Ha jobban megérti, mi okozza a függőséget, segíthet önnek vagy szeretteinek megelőzni a függőség kialakulását. A függőség természetének jobb megértése érdekében ez a cikk a következőkkel foglalkozik:

A függőségről

A függőség, más néven szerhasználati zavar (SUD) egy kiújuló rendellenesség, amely kényszeres kábítószer- vagy alkoholfogyasztással jár, ami azt jelenti, hogy az egyén nem képes visszaszorítani vagy abbahagyni, még akkor sem, ha az negatív hatással van egy személy életére. Más krónikus betegségekhez hasonlóan a függőség is kezelhető a gyógyszeres kezelés és a viselkedésterápia egyénre szabott kombinációjával, amely megfelel az egyén szükségleteinek.

A függőség diagnosztizálását orvosi szakember végezheti el. A Mentális zavarok Diagnosztikai és Statisztikai Kézikönyvében (DSM-5) található szerhasználati rendellenességekre vonatkozó kritériumok azonban hasznosak lehetnek a függőség jeleinek felismerésében önmagadban vagy valakiben, akit szeretsz.

Ha Ön vagy egy szeretett személy az alábbiak közül kettőt vagy többet tapasztalt az elmúlt 12 hónapban, érdemes lehet kapcsolatba lépni egy szenvedélybeteg-kezelő szakemberrel, hogy áttekintse a kezelési lehetőségeket: 2

A függőség okai

Még mindig nem világos, hogy pontosan mi okozza a függőséget, mivel a kockázati tényezők egyénenként eltérőek. Tudományos kutatások azt mutatják, hogy ha egy személynek több kockázati tényezője van a függőség kialakulásában, akkor nagyobb eséllyel élhet vissza szerekkel vagy szenvedélybetegséget alakít ki.

Az alábbiak ismertek a függőség kockázati tényezői közül:

Genetika és szerfüggőség

A genetika azt vizsgálja, hogyan és miért adódnak át bizonyos tulajdonságok a szülőkről a gyerekekre. Bár a gének szerepet játszanak a személy tulajdonságainak meghatározásában , a környezeti tényezők is befolyásolhatják a tulajdonságokat; a környezeti hatások akár megváltoztathatnak egy tulajdonságot.

A függőséget mérsékelten vagy erősen öröklődőnek tekintik, ami azt jelenti, hogy a gének jelentős szerepet játszhatnak a függőségben, különösen minél szorosabb a genetikai kapcsolat.   Más szóval, azoknál az embereknél, akiknek elsőfokú rokonai (szülők, gyerekek, testvérek) szenvedélybetegséggel küzdenek, megnőhet a függőség kialakulásának kockázata.

A kábítószer-függőség okai, akárcsak a genetika, kábítószerenként változnak. Bár még mindig nincs határozott kapcsolat a gének és a gyógyszerek között, a tudósok érdekes felfedezéseket tettek. Az egyik azt találta, hogy a kannabiszhasználati rendellenesség kockázatának erős genetikai összetevője lehet.

Ezenkívül a tudósok több mint 400 olyan helyet találtak az emberi genomban, amelyek befolyásolhatják az olyan tevékenységeket, mint a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás.  Ez azt jelenti, hogy a tudósok közelebb kerülhetnek bizonyos géncsoportok azonosításához, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy egy személy függőséget alakítson ki.

A családban vagy egy személyben előforduló mentális egészségügyi zavarok szintén szerepet játszhatnak a függőségben.

A függőség környezeti okai

Egy személy környezete, vagy azok az emberek, helyek és dolgok, amelyeknek ki van téve, szintén befolyásolhatják, hogy kialakul-e függősége. A személy környezetének olyan aspektusai, amelyek szerepet játszhatnak az alkohol- és kábítószer-függőség kialakulásában, a következők: 

Bár a környezeti tényezők veszélyeztethetik a gyermekeket a függőség kialakulásában, a védőfaktorok minimalizálhatják a függőség kockázatát.  Azok a gyerekek, akik jó szülői támogatásban, pozitív kapcsolatokban, közösségi érzésben és drogellenes politikában nőnek fel az iskolában, és képesek önkontroll kialakítására, védve lehetnek a függőség bizonyos kockázati tényezőitől.

Trauma és függőség

A gyermekkori élmények, pozitívak és negatívak egyaránt, jelentős hatást gyakorolhatnak az ember fizikai és érzelmi egészségére. A negatív gyermekkori élmények lehetnek stresszes, traumatikus események, amelyek fizikai és érzelmi nehézségekhez, sőt szerhasználati zavarokhoz is vezethetnek.  Példák a traumás gyermekkori élményekre:

Minden negatív gyermekkori tapasztalat növeli a korábbi kábítószer-használat kockázatát a serdülők körében és a jövőbeni függőséggel kapcsolatos problémákat.

Mentális egészség

Erős kapcsolat van az egyén mentális egészsége és a szerhasználati zavar kialakulása között. 11  Az emberek kábítószert és alkoholt használhatnak öngyógyításra vagy mentális egészségügyi problémák megoldására. Azok, akik szorongásos vagy hangulati zavarban, például depresszióban vagy bipoláris zavarban szenvednek, kétszer nagyobb valószínűséggel szenvednek szerhasználati zavarban is.   A magatartászavarban vagy antiszociális személyiségzavarban szenvedőknél fokozott az alkohol- vagy drogfüggőség kockázata is.

Egy személyről azt mondják, hogy egyidejűleg előforduló rendellenessége vagy kettős diagnózisa van, ha egynél több rendellenesség vagy betegség fordul elő ugyanabban a személyben, például mentális egészségügyi rendellenesség és szerhasználati zavar jelenléte.

Mind a függőség okát, mind a mentális egészségügyi rendellenességek kialakulását befolyásolhatják olyan tényezők, mint a genetika, a traumák története és a környezet.

Az Egyesült Államokban 7,7 millió embernek vannak egyidejűleg mentális egészségügyi és szerhasználati zavarai. 13 Nehéz meghatározni, hogy az egyik a másikhoz vezetett-e, vagy hogyan, vagy melyik volt előbb, de úgy tűnik, hogy van kapcsolat az egyidejűleg előforduló rendellenességek között. 13

Az agyban lévő neurotranszmitterekre, például a dopaminra hatással van a szerhasználat, de szerepet játszanak más mentális egészségi állapotokban is.  A mentális egészségi rendellenességekből eredő agyi változások befolyásolhatják a szerhasználatot, vagy ahhoz vezethetnek, és fordítva. Ezenkívül a mentális egészségi rendellenességek miatti agyi változások hatással lehetnek arra, hogy egy személy hogyan tapasztalja meg az anyagok hatásait.

A mentális egészségügyi zavarok kezelése csökkentheti a jövőbeni kábítószer-használat valószínűségét.  Egyes esetekben a szerhasználati zavarok kezelése is csökkentheti a mentális egészségügyi zavarok súlyosságát.  A felnőttek és serdülők egyidejűleg előforduló rendellenességeinek kezelése magában foglalhatja a gyógyszeres kezelést, a családterápiát, a kognitív viselkedésterápiát (CBT) és a csoportterápiás megközelítéseket.

A függőség megelőzése

A függőség súlyos, de megelőzhető és kezelhető állapot. A korai beavatkozás és a megelőző intézkedések csökkenthetik a szerhasználat és a függőség kockázatát gyermekek és serdülők körében. A megelőzés magában foglalja az emberek gondolkodásának, érzésének és cselekvésének befolyásolását a szerekkel és a szerhasználattal kapcsolatban.

A következő módszerek segíthetnek a szerhasználat csökkentésében és/vagy megelőzésében: 

A védőfaktorok támogatása a gyermekek és serdülők körében szintén megelőzheti a függőséget. A védő tényezők a következők:

A megelőző stratégiák kevésbé hatékonyak lehetnek, ha valakinek már van függősége. A függőséggel küszködők számára előnyös lehet a szerfüggőség helyreállítására irányuló program, amellyel csökkenthető a használatuk.

 

Hamar János Hamar János +36 (70) 392 4014 info@addiktologiai-konzulens.hu Budapest, Török Flóris u. 70, 1203